• Hoş geldiniz,

    Yeni bir iş ağı olan Endüstri Forum’a ÜCRETSİZ üye olarak değerli paylaşımlarınızı buradan da yaparsanız, akışta kaybolmaz ve sürekli okunur.

    Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Temel Elektriksel Tesisat Testi

NETES MÜHENDİSLİK

Tanınmış üye
Kamu güvenliği konusunda artan endişeler ve evlerde, iş yerlerinde ve endüstrilerde elektriksel tesisatların artan karışıklığı, günümüzün sıkı uluslararası standartlarına uyumluluğu doğrulamakla yükümlü olan elektriksel test mühendislerine ekstra sorumluluklar yüklemektedir.Bu nedenle, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) ve Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi (CENELEC) tarafından uygulanan sıkı testleri gerçekleştirmek için uygun test araçlarına sahip olmak önemlidir.
IEC 60364, ve Avrupa çapında uygulanan birçok ilgili ulusal standartlar binalardaki sabit elektriksel tesisat gereksinimlerini tanımlar. Bu standardın 6.61 bölümü, tesisatın IEC 60364 ile uyumluluğunun doğrulanması gereksinimlerini tanımlar.

IEC 60364.6.61 Temel Gereksinimleri

Çoğu elektriksel müteahhit, IEC 60364.6.61'e ve ulusal eşdeğerlerine halihazırda aşina olabilir. Tesisatın doğrulanmasının, aşağıdaki sıra kullanılarak gerçekleştirilmesini belirtir:
1. Gözle kontrol
2. Aşağıdakilerin test edilmesi:
• koruyucu iletkenlerin devamlılığı;
• yalıtım direnci;
• devrelerin ayrılmasıyla koruma;
• duvar ve zemin direnci;
• beslemenin otomatik kesilmesi;
• kutupluluk;
• işlevsel performans;
Bunlara ek olarak, aşağıdaki testler de göz önünde bulundurulmaktadır:
• elektrik güç testi;
• gerilim düşmesi.
Yukarıda belirtilen koruyucu önlemleri test etmek için, IEC 60364.6.61, IEC/EN 61557'ye başvurur.

IEC/EN 61557'nin Temel Gereksinimleri

Avrupa Normu EN 61557, tesisat testlerinde kullanılan test ekipmanları için gereksinimleri belirler. Test ekipmanı için genel gereksinimleri (bölüm 1), birleşik ölçüm ekipmanı için belirli gereksinimleri (bölüm 10) içerir ve aşağıdakilerin ölçümü/testi için belirli gereksinimleri kapsar:
A. Yalıtım direnci (bölüm 2)
B. Devre empedansı (bölüm 3)
C. Toprak bağlantısı direnci (bölüm 4)
D. Topraklama direnci (bölüm 5)
E. TT ve TN sistemlerinde RCD performansı (bölüm 6)
F. Faz sekansı (bölüm 7)
G. IT sistemleri için yalıtım izleme cihazları (bölüm 8)
Fluke 1660 Serisi Çok İşlevli Tesisat Test Cihazları, EN 61557'nin 10. bölümünde belirtilen gereksinimler için ölçüm cihazlarıdır ve serideki diğer üç model, bu normun belirli bölümleriyle uyumludur. Özellikle IEC 60364.6.61'deki ve bundan türetilen yerel standart yönetmeliklerindeki testleri, en güvenli ve etkili şekilde gerçekleştirmek için özel olarak tasarlanmışlardır.

RCD Testleri

Kalan Akımla Çalıştırılan Cihazlar (RCD'ler) çoğu zaman, toprağa akan ve aşırı akım koruma cihazlarını tetiklemek için çok küçük olabilecek ancak halen tehlikeli bir çarpma yaratabilecek veya yangın çıkarabilecek akımları algılayan bir ek korumaya sahiptir. RCD'lerin temel testleri, devrede bir hata akımı yaratarak tripleme zamanının (milisaniye olarak) belirlenmesini içerir. 1660 Serisi tesisat test cihazları ayrıca, gerçek testin 50 V veya 25 V güvenlik sınırını aşacak bir hata gerilimi oluşturup oluşturmayacağını belirleyecek bir ön test gerçekleştirir. Tripleme zamanını manuel olarak ölçmek için, RCD'nin tripleme akımı değeri, bir test akımı çoğaltıcısı, RCD türü ve test akımı faz ayarları, menü düğmeleri kullanılarak seçilir. Bazı RCD'ler bir yarım döngüde diğerlerinden daha hassas olduklarından, test her iki 0 ve 180° faz ayarlarında gerçekleştirilir. En uzun süre kaydedilir. Testi basitleştirmek için, 1660 Serisi modelleri, altı testin de bir dizide otomatik olarak gerçekleştirilerek RCD tripleme zamanının ölçüldüğü bir otomatik moda sahiptir. Bu, test mühendisinin, triplenmiş bir RCD'yi sıfırladıktan sonra tesisat test cihazına dönmesi gerekliliğini ortadan kaldırır. Cihaz, RCD'nin sıfırlandığını algılar ve dizideki sonraki testi başlatır. Sonuçlar geçici bellekte tutulur ve ok tuşlarıyla görüntülenebilir. 1663 ve 1664 ayrıca sonuçlara sonradan bakabilmek için dahili birer hafızaya sahiptir.
1662, 1663 ve 1664, ayrıca RCD tripleyene kadar kademeli olarak artan bir akım uygulayarak, RCD tripleme akımını (bir rampa testi olarak anılır) ölçebilir.

Kutup Testi
Yerel yönetmeliklerin tek kutuplu anahtar cihazlarının nötr bir iletkene kurulmasını yasakladığı durumda, bu tür tüm cihazların sadece faza bağlandığını doğrulamak için bir kutupluluk testi yapılmalıdır. Yanlış kutupluluk, bir tesisatın parçalarının, tek kutup anahtarı kapalıyken veya aşırı akım koruma cihazı triplendiğinde bile, elektrikli bir faz iletkenine bağlı kalmasıyla sonuçlanır. 1660 Serisi tesisat test cihazları, devamlılık modunu kullanarak doğru kutup olup olmadığını test eder.

Fonksiyon Testi
Ana şalter ve kontrol dişlisi aksamları, sürücüler, kontroller ve ara kilitler gibi tüm aksamlar, standardın ilgili gereksinimleriyle uyumlu şekilde yerleştirildiklerinin, ayarlandıklarının ve kurulduklarının görülmesi için işlevsel olarak test edilmelidir. Koruyucu cihazlar, düzgün bir şekilde kurulduklarından ve ayarlandıklarından emin olmak için işlevsel olarak test edilmelidir.

Fluke 1660 Serisi Tesisat Test Cihazları
Fluke 1660 Serisi, Fluke’un tesisat test cihazlarını geliştirerek, kullanıcıya daha fazla test gücü verir, test sırasında tesisata kazara bağlanan cihazları korur ve test sonuçlarının akıllı telefon üzerinden paylaşılmasını kolaylaştırır.


Yalıtım Ön Testi—tesisatı korur; masraflı hataları önler.
Fluke 1664 FC tesisat test cihazı, Yalıtım Ön Testine sahip tek tesisat test cihazıdır ve potansiyel ciddi ve masraflı hatalar yapmasını önler. Test edici, test esnasında bir cihazın sisteme bağlı olduğunu algılarsa, yalıtım testini durdurur ve görsel bir uyarı verir. Bu, çevresel ekipmanların kazara hasar görmesi riskini ortadan kaldırır ve müşterilerinizin mutlu olmasını sağlar.
Daha hızlı ve daha kolay test için : Otomatik Test
Otomatik Test, tek bir dizide 5 gerekli tesisat testini de gerçekleştirir, yerel tesisat yönergeleri ile uyumluluğu garanti altına alır. Ayrıca manuel bağlantıların sayısını, hata yapma ihtimalini ve önceki Fluke modellerine göre test süresini % 40'a kadar azaltır.
Fluke 1664 FC : Daha güvenli çalışın, test sırasında tesisatı koruyun, sonuçları paylaşın

Fluke 1664 FC
, tesisat testl
Temel%20elektriksel%20tesisat%20testi_rev_Muzaffer%20Bey.jpg
eri sırasında cihazları hasara karşı koruyan ve test sonuçlarınızı kablosuz olarak iş arkadaşlarınızla veya müşterilerinizle paylaşmanızı sağlayan tek tesisat test cihazıdır. Fluke’un patenti beklemede olan Yalıtım Ön Testi cihazı, test sırasında sisteme bağlı aygıtlarla test gerçekleştirmenizi engeller. Bu da kazara hasar oluşmasını önlemeye yardımcı olur ve müşterilerinizin memnuniyetini sürdürür. Ayrıca, bir besleme transformatörüne yakın olunduğundaki gibi kısa toprak devresi yollarını ölçmek için bir megaohm (0,001 Ω) çözünürlüğe sahiptir.
Ayrıca, Fluke 1664 FC size Fluke Connect'in gücünü sunar. Artık test sonuçlarınızı, Fluke 1664 FC ile doğrudan akıllı telefonunuza gönderebilir ve bu sonuçları ekip üyelerinize aktarabilirsiniz. Bu, ekibinizin de sizinle aynı şeyi görmesi ve test sonuçlarının saha terk edilmeden değerlendirilmesi için en hızlı yoldur. Geri bildirimleri, önerileri ve sorularınıza cevapları alabilirsiniz.
Fluke Cloud™ depolama—veri kaydetme hatalarını önleyin
Fluke Cloud™ depolama, veri iletimi zamanını kısaltır ve veri kaydetme hatalarını önler. Ayrıca, Fluke Cloud™ depolama ile en üst sınıf veri korumasına sahip olursunuz. Güvenli. Emniyetli. Hızlı. Daha hassas. Tümü de Fluke Connect®'in gücü ile.
ShareLive™ video aramalar—test sonuçlarınızı herhangi bir yerden paylaşın. Siz ve ekibiniz farklı yerlerdeyken bile, ShareLive™ video arama ile aynı sayfada kalın. Fluke Connect, 1664 FC Tesisat Test Cihazınızın test sonuçlarını akıllı telefonunuza göndermenize olanak sağlar, böylece başkalarına bağlanabilir ve onlarla işbirliği yapabilirsiniz. Sahadan ayrılmadan onayları almanıza yardım ederek ekibinizin yaptığınızı görmesine izin veren en hızlı yöntemdir.

Fluke 1663 : Profesyonel tesisatçılar için ideal test cihazı
Bu cihaz, profesyonel kullanıcılar için idealdir—tam özellikli işlevsellik, gelişmiş ölçüm kapasitesi, yine de kolay kullanım. Çalıştırılması sezgiseldir ve tüm seviyedeki saha çalışanları tarafından kolaylıkla öğrenilebilir.

Fluke 1662: Sağlam, giriş seviyesi tesisat test cihazı
Fluke 1662 size Fluke güvenilirliği, basit kullanım ve temel tesisat testleri için ihtiyacınız olan test gücünün tamamını sunar.

Dikkat! Bu Uygulama Notu'nun, IEC 60364 (veya ulusal eşdeğerleri) altında tanımlanan standartların yerine geçmesi amaçlanmamıştır, ancak genel gereksinimlerin bir özetini verir. Tüm testlerden bahsedilmediğini göz önünde bulundurun. Bir şüpheniz olursa, her zaman ilgili standart yayınına bakın.
 
Top